Logo

Kamienica Barocco rynek Nowomiejski 5 (SPOT FILMOWY)

Kwota ofertowa: 3 300 000 PLN

Stare Miasto, Rynek Nowomiejski, Toruń

Typ: kamienica

Powierzchnia całkowita: 967 m2

Powierzchnia działki: 299 m2

Stan budynku: Do remontu i adaptacji

Lokalizacja: Stare Miasto, Rynek Nowomiejski, Toruń

Balkon: NIE

Ogrzewanie: GAZ

Okna: Drewniane

Wejście: z ulicy

Piwnice: TAK

Stan prawny: Własność

Zabytek: Tak

Opis oferty

 

Oferta na wyłączność! Tylko w PUG HOUSE Toruń.

Biuro Nieruchomości PUG HOUSE ma zaszczyt zaprezentować BAROKOWĄ KAMIENICĘ Z POTENCJAŁEM i bezpośrednim dojazdem do nieruchomości ! Kamienica znajduje się w idealnym położeniu dla działalności typu gastronomia i hotelarstwo.

 

 

Kamienica z końca XVI w., przebudowana w stylu barokowym na przełomie XVII i XVIII w., w 1891 r. przebudowana na kamienicę czynszową.
Obiekt mieści się w południowej pierzei Rynku Nowomiejskiego i codziennie niezmiennie zachwyca każdego swoją bogato zdobioną barokową fasadą.
Mieści się przy głównym rynku Nowomiejskim tuż przy dawnym zborze ewangelickim, w którym obecnie mieści się Fundacja Tumult - Organizator Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE (który od tego roku wraca do Torunia na przynajmniej 20 lat ! Z czego jako torunianie niezmiernie się cieszymy i gratulujemy decyzji !) Śródmieście Torunia w jego starej zabytkowej części w sposób tradycyjny stanowi swoistą dzielnicę handlową, usługową, turystyczną o niesłabnącym zainteresowaniu nie tylko mieszkańców, lecz i odwiedzających miasto. Położenie kamienicy można uznać za niezwykle atrakcyjne.

Powierzchnia działki to 299 m2, na której znajduje się kamienica posiadająca 4 kondygnacje + poddasze użytkowe oraz parterowa oficyna 40m2 w chwili obecnej wykorzystywana do celów gospodarczo-magazynowych. Zabytek nr A/96/229

Kamienica jest całkowicie zelektryfikowana, posiada instalację wodociągową i kanalizację a także instalację gazową, telefoniczną i domofon.

Nieruchomość nie posiada zadłużenia.

 

 

 

PRZEKRÓJ OBIEKTU 

 

* Powierzchnia całkowita obiektu wynosi: 967 m2. Rzuty techniczne obiektu dostępne są na dole strony, jak i bezpośrednio do wglądu w biurze PUG HOUSE.

 

PATIO POMIĘDZY KAMIENICĄ I OFICYNĄ

PIWNICE:

Piwnice usługowe (przynależne do lokalu użytkowego na parterze, pełniące funkcję magazynu): 46,9 m2

Piwnice lokatorskie: 44,5 m2

Piwnice pod oficyną: 31,1 m2

PARTER:

Oficyna gospodarcza: 40 m2

Lokal handlowy: 115,8 m2

Powierzchnia ruchu: 38,6 m2

I PIĘTRO:

Mieszkanie nr 2: 69,7 m2

Mieszkanie nr 2a: 62,2 m2

Powierzchnia ruchu: 21,8 m2

II PIĘTRO:

Mieszkanie nr 3: 71,6 m2

Mieszkanie nr 3a: 64,1 m2

Powierzchnia ruchu: 22,7 m2

III PIĘTRO:

Mieszkanie nr 4, 4a: 140,4 m2

Powierzchnia ruchu: 21 m2

IV PIĘTRO:

Mieszkanie nr 5: 40,1 m2

Mieszkanie nr 6: 22,1 m2

Pralnia: 9,9 m2

Poddasze użytkowe: 67,9 m2

Mieszkanie służbowe: 14,8 m2

Powierzchnia ruchu: 21,8 m2

 

HISTORIA KAMIENICY I CIEKAWOSTKI

 

Możemy zauważyć nie tylko urok tej barokowej kamienicy ze względu na bogato zdobioną elewację, ale również jej bezcenną historię. Nieruchomość została zbudowana z końcem XVI wieku i była dwukrotnie przebudowywana. Ostatnia przebudowa została dokonana w 1891 roku. Podczas tej przebudowy nadany został obiektom na działce obecny kształt i funkcja oraz wygląd. Nad piwnicą wykonano strop ceramiczny odcinkowy wsparty na dźwigarach stalowych. W części dobudowanej do budynku głównego oficyny mieszkalnej, nad piwnicą zachowały się stare sklepienia beczkowe. Pozostałe stropy wykonano z drewna /belek litych o dużym przekroju. Obiekt jest przykryty dachem drewnianym płaskim z poddaszem użytkowym krytym papą. Od frontu dach jest osłonięty bogato zdobionym, jak cała elewacja, secesyjnym szczytem stylizowanym na późny barok.

Ochronie konserwatorskiej podlega fasada budynku głównego. Wartość zabytkową ma również klatka schodowa oraz stolarka drzwiowa i okienna.

 

Toruński Portal Turystyczny TorunTour.pl ( link: http://www.toruntour.pl/5668/kamienica-rynek-nowomiejski-5-torun ), cytujemy:

"To jedna z największych i najbardziej ozdobnych barokowych kamienic Toruniu. Powstała w końcu XVI w., a w XVIII w., otrzymała do dziś zachowaną barokową fasadę. W końcu XIX w. została destrukcyjnie przebudowana wewnątrz na dom wielomieszkaniowy czynszowy. W jednym z mieszkań do 1921 r. mieszkał tu zasłużony historyk i archiwista Arthur Semrau (1862 - 1940), wielki miłośnik zabytków Torunia, kustosz Muzeum Miejskiego w Ratuszu (zobacz: Pierwsze muzea w Toruniu), a także w latach 1919 - 1921 pierwszy toruński konserwator zabytków. Był również redaktorem czasopisma naukowego Mitteilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn, ukazującego się w latach 1878 - 1939.

Dziś nadal szczególnie wyróżnia się barokowa fasada zdobiona dość obficie stiukami o motywach roślinnych. Ten typ zdobnictwa był popularny w Toruniu na przełomie XVII i XVIII w. (zobacz: Architektura Torunia link: http://toruntour.pl/2631/architektura-torunia).
Pierwotnie całość wieńczył nie obelisk, który oglądamy dzisiaj, lecz figura przedstawiająca Justitię z zawiązanymi oczami, z mieczem w prawej i wagą w lewej ręce. Poza stiukami na elewacji miał znajdować się również kartusz z inskrypcją.

Znany toruński piwowar Theodor Sponnagel w tej barokowej prowadził restaurację. Z tyłu kamienicy przynajmniej od 1. połowy XIX w. do 1891 r. znajdował się jeden z jego browarów (zobacz też: Stary Browar link: http://www.toruntour.pl/5076/stary-browar-torun)."

 

Historycznie ujmując obiekt ten w XIX w. i w początkach XX w. wchodził w skład majątku firmy Honigkuchenfabrik należącej do Thomasa Gerrmana, a po I wojnie światowej do SA "Browar Toruński". W okresie międzywojennym w budynku mieściła się na parterze Restauracja "Monopol", a na I piętrze do roku 1934 mieściły się biura Inspektora Obwodowego, Stanisława Kleinwacchtera z Warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeń "Europa" SA, Oddział w Bydgoszczy. Wielkość obecna działki o pow. 299 m2 została nadana w roku 1934 w momencie zakupu tej nieruchomości od SA "Browar Toruński w Likwidacji" przez Sp. Kazimierę Kasprzewską. W tym momencie oddzielono murem z cegły działkę od strony południowej, ograniczając ją do obecnej wielkości.

 

DLACZEGO ZAINWESTOWAĆ WŁAŚNIE W TORUNIU?

 

 

 

Biuro Nieruchomości PUG HOUSE zaprasza do zapoznania się z ofertą inwestycji w SERCU TORUNIA !

"Opis oferty prezentowanej na stronie internetowej sporządzany jest na podstawie oględzin nieruchomości oraz informacji uzyskanych od właściciela, może podlegać aktualizacji. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego (art. 66 i 71 KC).Przedstawione informacje mają jedynie charakter informacyjny"

Biuro Nieruchomości PUG HOUSE świadczy kompleksowe i profesjonalne usługi i doradztwo w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Oferujemy bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, dyskrecję oraz towarzyszymy Państwu w procesie transakcyjnym kupna/sprzedaży czy najmu/wynajmu. Usługa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami jest usługą płatną, warunki wynagrodzenia ustalane są indywidualnie.

Nasz specjalista BEZPŁATNIE pomoże w dopasowaniu i uzyskaniu najkorzystniejszej formy finansowania zakupu nieruchomości, oszczędzając tym samym Państwa czas.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Do zobaczenia wkrótce PUG HOUSE Team!

 

 

RZUTY TECHNICZNE OBIEKTU

 

 

 

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.