Rynek pierwotny a może wtórny? Oto pytanie. Rynek wtórny, jak i pierwotny posiada swoje zalety. W tym wpisie chcemy podkreślić nadrzędne zalety kupna mieszkania/domu z rynku pierwotnego.
- Ulga podatkowa
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego nie płacimy podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), który w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 2 % wartości nieruchomości (ceny transakcyjnej). Do jedynych kosztów można zaliczyć sam zakup nieruchomości, ew. umowa deweloperska wykonana za pośrednictwem notariusza, jak i akt notarialny. W przypadku umowy deweloperskiej zdarza się, że deweloper pokrywa 100 % kosztów, natomiast najczęściej spotykanym modelem jest płatność w formie 50/50, gdzie deweloper i nabywający płacą po połowie.
- Dostęp do kredytu hipotecznego
Deweloperzy świadczą usługi kompleksowo, to oznacza, że w przypadku sfinansowania zakupu znajdą dla swojego klienta jak najlepsze rozwiązanie. Warto skorzystać z usług oferowanego eksperta finansowego, który kompleksowo zrobi research wśród dziesiątek banków. Jest to zazwyczaj usługa non profit. Ponadto statystycznie analitycy bankowi przychylniej rozpatrują nieruchomości deweloperów.
- Elastyczność w zakresie płatności
Szczegóły i terminy płatności można indywidualnie ustalić z deweloperem. W ten sposób "nie ucieknie" nam nasz wymarzony dom. Można dokonać rezerwacji, a następnie na podstawie indywidualnych rozmów omówić dalsze etapy sfinalizowania procesu zakupu.
- Rękojmia i gwarancja
Co do zasady, że wszystko "może się zdarzyć" właściciel nieruchomości z rynku pierwotnego jest chroniony. To oznacza, że deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez okres pięciu lat od zawarcia transakcji.
- Świeże i czyste
Zdecydowanie coś w tym jest. Zwolennicy czystości zdecydowanie przekonają się do mieszkania nowo oddanego do użytku. W ten sposób ominie Was potencjalny bałagan i sprzątanie po poprzednim właścicielu.
- Małe rzeczy, a jak istotne
Przeniesienie kontaktów, ścianki działowej, albo jej usunięcie? To wszystko jest możliwe przy współpracy z deweloperem. Deweloperzy pozostają otwarci w zakresie dokonania pewnych zmian w projekcie. Oczywiście trzeba podkreślić, że te zmiany muszą zostać zasygnalizowane na odpowiednim etapie prowadzonej inwestycji. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów, a deweloper zrobi to po naszej myśli. Wymaga to jednak indywidualnych ustaleń z deweloperem.
- Technologiczne
Deweloperzy idą z duchem czasu wykorzystując we wnętrzach najnowsze technologie z systemami chroniącymi mieszkańców przed np. powszechnym problemem smogu, czy też zalaniem. Przykład inwestycji, gdzie zastosowano takie rozwiązania pod tym linkiem.
- Design & mieszkanie pod klucz
Każdy z nas pragnie mieszkać w pięknym wnętrzu, a przede wszystkim w takim, które jest w naszym guście. Wybór podłogi, płytek do łazienki, kuchni, to wszystko jest możliwe, bowiem stan deweloperski oferuje nam pustą i czystą przestrzeń do zagospodarowania. Niektóre osoby może przerazić perspektywa przeprowadzenia tak złożonych prac, dlatego jest na to opcja. Wielu deweloperów kompleksowo (jako usługa dodatkowo płatna) oferuje usługi w zakresie zaprojektowania wnętrza wg. indywidualnych preferencji, a następnie wykończenia mieszkania wg. omówionego projektu. W ten sposób za określoną kwotę i w określonym czasie otrzymujemy wnętrze naszych marzeń.
- Wartość rynkowa mieszkania
Mieszkania w tak zwanym "nowym budownictwie" są dzisiaj w cenie. Jako inwestor możesz być pewien, że kupno mieszkania z rynku pierwotnego to dobry ruch.